E-Ticaret

29 Ağustos 2019 0 ile Kadir Alkan
  • E-Ticaret Nedir?
  • E-Ticaret Modellleri Nelerdir?
  • E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?
  • E-Ticaretin Türkiyede ki İstatistikleri Nasıldır?

” Ticaret saygı duyulması gereken bir savaş gibidir Ana strateji doğruysa yapılacak sayısız taktik hata bile başarıyı engelleyemez.”

Robert E. Wood

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen E-ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı ile bu işlemleri gerçekleştirmek için para ve veri transferi anlamına gelir. E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satılmasını ifade etmek için kullanılır, ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlemi de tanımlayabilir.

E -Ticaretin tarihi ilk defa çevrimiçi satışla başlar; 11 Ağustos 1994’te bir adam, bir perakende satış platformu olan NetMarket web sitesi aracılığı ile Sting grubunun bir CD( Ten Summoners Tales ) sini 12,48 dolara satın aldı. Bu, World Wide Web üzerinden bir işletmeden ürün satın alan veya bugün yaygın olarak bildiğimiz “E-ticaret” tüketicisinin ilk örneğidir.

E-Ticaret Modelleri Nelerdir?

Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen dört ana E-Ticaret modeli vardır;

  1. İşletmeden Tüketiciye (B2C): Bir işletme, bireysel bir tüketiciye mal veya hizmet satar (örneğin, bir çevrimiçi perakendeciden bir çift ayakkabı alırsınız)
  2. İşletmeden İşletmeye (B2B): Bir işletme başka bir işletmeye mal veya hizmet satar ​​(örneğin, bir işletme, diğer işletmelerin kullanması için bir hizmet olarak yazılım satar)   
  3. Tüketiciden Tüketiciye (C2C): Tüketici başka bir tüketiciye mal veya hizmet satar (örn. aracınızı sahibinden.com da başka tüketiciye satıyorsunuz)
  4. Tüketiciden İşletmeye (C2B): Bir tüketici bir işletmeye veya kuruma kendi ürünlerini veya hizmetlerini satar.

E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?

Düşük Maliyet

E-Ticaretin avantajlarından biri, başlangıç ​​maliyetinin düşük olmasıdır. Fiziksel perakende satış mağazaları, satış noktalarından birini kiralamak için yüksek rakamlar ödemek durumundadırlar. Ayrıca mağaza tabelaları, mağaza tasarımı , envanter alımı, satış ekipmanı gibi çeşitli maliyetler de vardır. Fiziksel perakende mağazalarının ayrıca her bir yerde çalışacak ve çalıştıracak personele ödeme yapması gerekiyor. Ayrıca mağazada bulunan ürün değerine bağlı olarak güvenlik personeli işe almaları gerekebilir.

Ulaşılabilirlik

E-Ticaretin bir başka avantajı da çevrimiçi mağazaların her zaman işletmeye açık olmasıdır. Fiziksel mağazaların çoğu, sadece belirli zaman dilimlerinde açıktır, ancak bir çevrimiçi E-Ticaret mağazası haftanın yedi günü, yılda 365 günü, günün 24 saati “açık” kalır. Normal saatlerde çalışmayan veya bir şeyler satın almak için bir mağazaya giremeyecek kadar meşgul olan kitlenizi düşünün.

Uluslararası Satış

Dünya çapında satış yapmak, markanızı çok daha hızlı bir şekilde oluşturmanıza, pazarınızı katlanarak genişletmenize ve yerel rakiplerinizden çok daha önce kar görmenize olanak sağladığından büyük bir başarıdır.

Otomatik Envanter Yönetimi

Elektronik çevrimiçi araçlar ve bazı programlar kullanarak envanter yönetimini otomatikleştirmek çok daha kolaydır. Bu, E-Ticaret şirketlerine oldukça yüksek rakamlı stok ve işletme maliyetlerinden tasarruf sağlamıştır. Artık stoklarınızı çok kolay bir şekilde birden fazla kanalda yönetebilirsiniz. Ayrıca farklı fiziki mağazaların ürünlerini kendi online mağazanızda satabilirsiniz.

Hedeflenen Müşteriye Ulaşma

Çevrimiçi satıcılar, ürünleri için doğru kişileri hedef aldıklarından emin olmak için inanılmaz miktarda tüketici verisi toplayabilir. Bu, müşteri edinme maliyetini düşürür ve E-Ticaret çevrimiçi işletmelerinin son derece çevik kalmalarını sağlar.

Konum Bağımsızlığı

 Bir E-Ticaret şirketi sahibi, işlerini yürütürken herhangi bir yere bağlı değildir. Dizüstü bilgisayarınız ve internet bağlantınız olduğu sürece, E-Ticaret işinizi yürütebilirsiniz.

E-Ticaretin Türkiyede ki İstatistikleri Nasıldır?

Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu

Türkiye’de, internetten alışveriş yapan kişi sayısının 39,3 milyona, harcama miktarının ise yıllık 11,5 milyar ABD Doları’na ulaştığı belirlendi.

Global sosyal medya ajansları We Are Social ve HootSuite’in, istatistik ajansı Statista ile ortaklaşa hazırladıkları “Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu”na göre, önceki yıl 31,7 milyon olan internetten alışveriş yapanların sayısı 2018’de 7,6 milyon kişi arttı.

Dijital pazarlarda en fazla harcama 5 milyar 198 milyon dolar ile tatil/seyahat için yapıldı.

Elektrikli ev aletleri, elektronik, cep telefonu gibi ürünlere 2 milyar 61 milyon dolar harcanırken, giyim, kuşam için harcanan para 1,3 milyar dolar oldu.

Bu iki kalemi sırasıyla oyuncak ve hobi ürünleri (1 milyar 125 milyon dolar), mobilya ve aksesuarları (1 milyar 56 milyon dolar), yiyecek/içecek (412 milyon dolar), video/oyun (268 milyon dolar), dijital müzik (60 milyon dolar)

http://www.tubisad.org.tr/tr/images/pdf/dd-tusiad-eticaret-raporu-2019.pdf

enuygunum.com platformu olarak E-Ticaret internet sitesi tasarlıyoruz, detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Sizler de  E-Ticaret web siteleri yaptırmak istiyorsanız buraya tıklayın ve iletişime geçin.