Youtube

1 Eylül 2019 0 ile Kadir Alkan
 • YouTube Nedir? Nasıl Kuruldu?
 • YouTube Nasıl Çalışır?
 • YouTube Hangi Tür Kanallar Barındırır?
 • YouTube ve Reklam İlişkisi Nasıldır?

“Sevdiğiniz videoların ve müziklerin keyfini çıkarın, orijinal içerik yükleyin ve tümünü YouTube‘da arkadaşlarınızla, ailenizle ve dünyayla paylaşın. “

Google 🙂

YouTube Nedir? Nasıl Kuruldu?

YouTube,  videoların stoklandığı bir web sitesidir. Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrinde Youtube nin merkezi bulunuyor. 15.02.2005 tarihinde ünlü ödeme sistemi paypal dan ayrılan 3 kişi tarafından kurulan YouTube 2016 kasım da 1,65 milyar dolar gibi yüksek bir rakam ile Google tarafından satın alındı.

Genel olarak; video blogları, müzik videoları, video klipler televizyon klipleri, filmler, eğitim videoları gibi türleri içerisinde barındırır.

YouTube Nasıl Çalışır?

YouTube, Flash Video Formatını (* .flv) video formatı olarak kullanır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak görüntülenebilir veya bilgisayara * .flv formatlı bir dosya olarak indirilebilir. Video klipleri görüntülemek için, bilgisayarda Adobe Flashplug-in yüklü olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320×240 piksele düşürülür ve Flash Video Formatına (.flv) dönüştürülür. Mart 2008’de yüksek kaliteli 480×360 piksel eklendi. Şu anda 720p, 1080p ve 4K mevcuttur. En son teknoloji 8K sistemi beta olarak kullanıldı.

YouTube Hangi Tür Kanallar Barındırır?

 • YouTuber : Standart YouTube hesabıdır.
 • Yönetmen: Tecrübeli film yapımcılarına özel düzenlenmiştir.
 • Müzisyen : Müzik eserleri bulunanlar için düzenlenmiştir.
 • Komedyen: Mizah içeren videolar içindir.
 • Uzman : İlgi alanına bağlı olarak video yapanlar içindir.
 • Bildirici : Uygunsuz içerikleri rapor edenler içindir.

YouTube ve Reklam İlişkisi Nasıldır?

Bir firmanın yada ürünün tanıtılmasında reklamın önemini vurgulamamıza gerek olmadığını düşünüyorum fakat reklamdan çok reklamın nasıl ve hangi platformda yapıldığı daha da önem kazanmaktadır. İnsanların uzun süredir takip ettiği radyo ve tv kanalları günümüzde internet kadar rağbet görmediği gayet açıktır ve istatistiklerde bunu ortaya koyuyor…

2018 Yılı İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı İstatistikleri

 • 4.02 milyar internet kullanıcısı, dünya nüfusunun %53’ü
 • 3.19 milyar sosyal medya kullanıcısı, dünya nüfusunun %42’ si
 • 5.13 milyar mobil kullanıcısı, dünya nüfusunun %68’ i
 • 2.95 milyar mobil sosyal medya kullanıcısı,dünya nüfusunun %39’unu ifade etmektedir.

Rakamlardan anlaşıldığı üzere internet ortamında ki kullanıcı sayıları yıldan yıla ciddi artışlar gösteriyor, bu doğrultuda firmaların reklam çalışmalarını bu platformalara kaydırdıkları net bir şekilde görülmektedir.

Bunlar arasında YouTube bir video izleme platformu olarak insanların uzun süre vakit geçirdiği ve kendi seçimleri doğrultusunda özgürce dolaşabildiği bir sitedir. İnsanlar hergün 1 saatten fazla YouTube de vakit geçiriyor ve her ay 1,5 milyar kullanıcı bu platforma giriş yapıyor.

YouTube profesyonel bir şekilde reklam pazarlaması yapıp hem firmalar için bir fırsat oluştururken hemde bireysel kullanıcılar içinde ayrıca bir kazanç kapısı oluşturuyor. Reklam verenler genelde tanıtımları izlenildiği sürece ödeme yapıyor ve YouTube kendi algoritması doğrultusunda istenilen reklamı sadece ilgililere de yayınlayabiliyor bu da firmalar açısından gereksiz maliyetler oluşmasına engel oluyor. YouTube karşılıklı kazan kazandır ilkesini iyi uyguluyor gözüküyor.

enuygunum.com platformu olarak sosyal medya reklam içerikleri tasarlıyoruz, detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Sizler de YouTube nin sosyal medya da ki etkisini kullanıp direk reklam vermek isteseniz buraya tıklayın ve iletişime geçin.